Noc wiary Krzysztof Kamil Baczyński

ISBN:

Published: 1997

Paperback

195 pages


Description

Noc wiary  by  Krzysztof Kamil Baczyński

Noc wiary by Krzysztof Kamil Baczyński
1997 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, ZIP | 195 pages | ISBN: | 7.61 Mb

Do historii i legendy przeszło słynne zdanie prof. Stanisława Pigonia, który dowiedziawszy się, że Krzysztof Kamil Baczyński wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, powiedział: Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga zMoreDo historii i legendy przeszło słynne zdanie prof. Stanisława Pigonia, który dowiedziawszy się, że Krzysztof Kamil Baczyński wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, powiedział: Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów.

Młody poeta konspiracji warszawskiej poległ w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, zaś całe jego tworzenie trwało niespełna sześć lat. A mimo to pozostał jednym z najbardziej wyrazistych i trwałych zjawisk liryki polskiej XX stulecia. Jego utwory cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem coraz to nowych pokoleń czytelników i uznaniem badaczy literatury. Nie przeszkodziły temu nadużycia interpretacyjne, próby przypisywania Baczyńskiemu obowiązującej do niedawna ideologii, bądź - we wcześniejszym okresie - przemilczanie jego poezji z powodu przynależności autora do Armii Krajowej.

Dzisiaj, gdy minęło już ponad pół wieku od śmierci poety, a sytuacja w Polsce pozwala wreszcie na bezstronne ustalenia krytycznoliterackie, zupełnie wyraźnie rysuje się profil światopoglądowy Baczyńskiego, który w jednym z ostatnich wierszy napisał:Bogu podamy w końcu dłonie / spalone skrzydłem antychrysta, / i on zrozumie, że ta młodość / w tej grozie jedna była czysta.Autor Wyboru, opatrzonego mottem ze słynnego Jeźdźca Jerzego Lieberta, mógłby powtórzyć za swoim mistrzem, Cyprianem Norwidem: Jestem artystą religijnym.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Noc wiary":


lap-design.pl

©2011-2015 | DMCA | Contact us